KAZAN
 
KAZAN2
 
 
KAZAN3
 
KAZAN5
 
 
 
 
 
 
 
 
KÖPRÜBAŞI ÖMER EFENDİ KÖYÜ - DÜZCE
 
 
 
 
 
“Köyler Canlanıyor” sloganı ile başladığımız KAZAN PROJESİ 11 aylık süre içerisinde birçok çalışmaya imza atarak yoluna devam etmektedir.
                Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği olarak amacımız, köylerin yeniden canlanması, üretilen ürünlere değer kazandırmak, hazırlanan etkinlikler ile köylere ziyaretlerin artması, kayıp olan değerlerimizin kazandırılması, yöresel lezzetlerin ön plana çıkarılmasıdır.
                Son yıllarda büyük şehirlerde giderek artan aşırı kalabalık,  insanlarda aşırı yorgunluk ve strese sebep olmaktadır. Bu nedenle köylerin değeri, giderek daha iyi anlaşılmaya başlamaktadır. Bugün, köylerdeki doğal ortam, sessizlik, geçmişin izleri, yaşayan gelenek ve adetler herkesin özlemini duyduğu şeylerdir. Çocuklar ağaç sevgisini yeşil doğa ile iç içe olarak kazanmaktadır. Köyler, çocuklar için bir okuldur. Bahçeye kendisinin dikeceği bir ağaç, kendi topladığı meyve ve sebzeler doğal yaşama bağlılığını arttıracaktır. Aynı şekilde tarım ve hayvancılığa daha çok sarılan, üretime destek veren, pazar payını sürekli geliştiren, modern teknolojiyi kullanabilen gençler, köylere yeni kazanımlar sağlayacaktır. Yapılan etkinlikler ile tüm köylerde hareketlilik artacak ve ürünlerimiz değer kazanacaktır.
                Kazan Projesi ile Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde yapılan etkinlerle hedeflerimize bir adım daha yaklaşırken, sesimizi bir çok yere duyurma şansı bulduk. Mutfak Atölyemize ilgi, tahminimizden daha fazla olurken, her hafta sonu ziyaretçilerimizin olması bizi daha da mutlu etti. Böylece yazımızın başında bahsettiğimiz “Köyler Canlanıyor” fikrinin olgunlaşmaya başladığını görmeye başladık. Bu tür aktiviteler, hem komşular arası iletişimi arttırmakta hem de ailelere olumlu katkılar sağlamaktadır. Yemek kursuna ziyarete gelen misafirlerimiz, zaman zaman köyde uzun zamandır görmediği bir tanıdığına uğrayarak hasret gidermektedir. Yemek Festivali ve Kazan Projesi Gezileri ile hem köyümüzü dışarıda tanıtma şansını bulurken, yeni yerleri görmenin yanı sıra buralarda yapılan çalışmaları yakından inceleme fırsatını elde ettik. Böylece kursiyerlerimiz, katıldıkları etkinlikler ile  haftanın iş yoğunluğu ve stresinden uzak kalırken, birlikte bir şeyler yapıp yeni şeyler öğrenmenin keyfini yaşıyorlar. Çocuklar ise köyde olmanın ve arkadaşları ile birlikte güzel vakit geçirmenin tarif edilemez huzurunu yaşamaktalar.
                 
Mesut ÖNDER
Çevre Mühendisi
Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği Başkanı / Kazan Projesi Koordinatörü
 
KAZAN PROJESİ NEDİR ? 
 
Kazan ; geçmişin izlerini yansıtır.
Kazan ; köyü hatırlatır.
Kazan ; birlikteliği ifade eder.
Kazan ; doğallığın lezzete dönüşmesidir.
Kazan ; aynı amaç için bir araya gelmektir.
Kazan ; geleneklerin yaşamasıdır.
Kazan ; kayıp olan lezzetlerin yeniden doğmasıdır.
Kazan ; çocukların büyüklerle buluşmasıdır.
Kazan ; geçmiş ile günümüzü birbirine bağlayan en doğal ifade şeklidir.
 
Kazan Projesi; Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’ne canlılık kazandırmak ve lezzetlerimizin korunması için eskilerde olduğu gibi imece çalışmaların yeniden başlaması için oluşturulmuş bir sosyal yaşam projesidir.
Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği olarak 2015 yılı içerisinde, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na “Kazan” isimli projemizle başvuru yaptık ve  hibe proje desteği almaya hak kazandık.
Bu proje nasıl ortaya çıktı ?
Yemek; hem tüm kültürleri hem de tüm aile bireylerini bir araya getirmektedir. Günümüzde aynı ev içerisinde bile aile bireyleri birbirini görmekte zorluk çekmekteler. Bu faaliyetlerle insanları bir araya getirmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca yemek kurslarımızla, yeni lezzetlerin öğrenilmesi için çalışmaktayız. Hem Türk Mutfağının hem de kültürümüzün bir parçası olan Çerkes Mutfağının birbirinden güzel lezzetli yemeklerini, köyde kurduğumuz Mutfak Atölyesi ile şefler tarafından kursiyerlere aktarmaktadır. Nisan ayı içerisinde yaptığımız “Yemek Festivali” ve mayısta düzenlediğimiz  “Yaşayan Yemeklerimiz ve Bizim Mutfağımız”  gibi etkinliklerle ile köyün tanıtımına da katkı sağlanmaktadır.
Köylerde sadece yaşam değil tarım ve hayvancılıkta yavaşlamaya başlamıştır. Köylere olan ilgilinin artmasına katkı sağlamak için çeşitli faaliyetleri içerir Kazan Projesi. Anıların yeniden canlanması ve yeni nesiller tarafından köylerin yaşatılması için atılmış adımlardan biridir. Projenin hedefleri arasında tarım ve hayvancılığı keyifli hale getirilerek, devamının sağlanması da yer almaktadır.
 
PROJE ORTAKLARI :
Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 
Düzce Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Düzce Adige ( Çerkes ) Kültür Evi Derneği
Düzce Eğitim, Araştırma ve Rehberlik Derneği- DEAR
 
KAZAN PROJESİ ETKİNLİKLERİ :
 
SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSLARI :
07 -11 Aralık 2015 tarihleri arası Düzce Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte Sebze Yetiştiriciliği Kursları düzenlendi. Kurslarda köyümüzde mevcut yetişen sebzelerin bakımı ve yetiştirilmesi üzerinde duruldu. Bölgemizde yetişen alternatif sebzelerin yetiştirilmesi ve bakımları hakkında çeşitli bilgiler verildi. Böylece mevcut tarıma katkı sağlayacak ürünler hakkında fikir alış-verişinde bulunuldu.  Mısır, buğday, domates, salatalık, biber, karpuz, kabak, patlıcan,  marul, havuç, lahana, turp, brokoli, bamya, pırasa gibi konular 5 gün boyunca farklı uzmanlar tarafından kurstaki katılımcılara anlatıldı.
Kazan Projesi Sebze Yetiştiriciliği hakkında uzmanlar tarafından köyde verilen tarım eğitimlerinin  ardından Köprübaşı Köyü Ömer Efendi Köyü’nden 11 genç, Nisan ayı  içerisinde Düzce de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çeşitli köylerde önceki yıl denenerek sonuç alınan BAMYA YETİŞTİRİCİLİĞİ üzerine örnek bir bahçede çalışmalara başladı. Hazırlanan bahçeye damlama sulama sistemi kurularak, tohumlar ekildi ve uzman yüksek ziraat mühendisi kontrolünde çalışmalar devam etmektedir.
Müdürlük tarafından örnek bahçe seçilen alanda bamyalar toplanmaya başlandı ve Müdürlüğün “Tarla Günü Etkinliği” burada yapılması planlanmakta
Ayrıca köy gençleri tarafından çeşitli köylerden temin edilen yerli Çerkes Kabağı tohumları ekildi ve bu konuda Coğrafi İşaretler konusunda araştırmalara başlandı. Sonbaharda kabakların çıkması ile birlikte ürünün marka değerinin arttırılması adına gençler tarafından köyde bir Kabak Festivali planlanmakta. 
 
AÇILIŞ TOPLANTISI :
20 Kasım 2015 tarihinde, Köprübaşı’nda Adige Kültür Evi’nde herkesin katıldığı bir “Proje Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirildi ve projenin içeriği hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Toplantıya Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Tarım İl Müdürü, Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak , Düzce Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Düzce İl Dernekler Müdürlüğü Personeli, Düzce Üniversitesi’nin farklı bölümlerinin öğretim görevlileri ve idarecileri, Düzce El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Aycan Düzce Adige Kültür Derneği Yönetimi , Düzce Abhaz Kültür Derneği Yönetimi, Düzce Eğitim, Araştırma ve Rehberlik Derneği- DEAR Yönetim Kurulu Başkanı Engin Çavuş ve köy halkı katıldı.
Köy adına Sn. Faruk Ermemiş’in açılış konuşmasının ardından, proje danışmanı Sn. Engin Çavuş ve Düzce Valisi Sn. Ali Fidan birer konuşma yaptılar. Proje koordinatörü ve Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği Başkanı Mesut Önder, proje hakkında izleyicilere bilgiler verdi. Düzce’nin turizm açısından Türkiye’de önemli bir değere sahip olduğunu, az bulunur doğal güzellikleri ile sayılı şehirler arasına girebileceğini iletti. Düzce’nin birçok şelaleleri, gölleri, yaylaları, mağaraları, antik kenti, denizi, akarsuları ile birçok ilde yer almayan eşsiz değerlere sahip olduğunu söyleyen Önder, son yıllarda ilimizde yaygınlaşan motor sporları, rafting, bisiklet turları, yelken, su sporları, futbol kampları, havacılık festivali, at biniciliği, atıcılık, doğa yürüyüşleri gibi Doğa Sporlarının turizme olumlu katkı yaptığını söyledi. Tüm bu etkinliklerin yanı sıra hem doğası hem de kültürel zenginliği ile ön plana çıkan Düzce’nin köylerinin de, Kazan Projesi gibi etkinlikler ile Turizm içinde yer alması gerektiğini söyleyen proje koordinatörü Mesut Önder, projenin 11 ay süreceğini ve destek veren başta Düzce Valiliği olmak üzere tüm kuruluşlara, proje ortaklarına, derneklere, muhtarlığa, köy halkına ve projenin danışmanlığını yürüten Engin Çavuş’a teşekkür etti.
 
 
 
 
 
WEB SAYFAMIZ AÇILDI www.kazanprojesi.com :
Sayfada Kazan Projesi hakkında bilgiler, yapılan çalışmalar,
faaliyet takvimi, haberler, kurslar hakkında bilgiler, yemeklerimiz,
etkinlikler, Köprübaşı Köyü hakkında genel bilgiler, Derneklerimiz
ve resimler yer almakta. Kazan Projesinin özet metni, köy hakkında
bilgiler ve Nasıl Gidilir bölümünde İngilizce ve Almanca olarak da                                                                         çeviriler yer almaktır.
 
 
 
 
ORÇUN TOGAN’IN OBJEKTİFİNDEN
KAZAN PROJESİ REKLAM ÇEKİMLERİ YAPILDI
Kısa reklam filmi tarzında, Orçun Togan’ın tarafından 06 Aralık 2015 tarihinde, Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde şef aşçı Selahattin Tuncel ile kısa Mutfak Çekimleri gerçekleşti. Çekimler Süheyla Düzen’in bahçesinde gerçekleşti ve projenin
web sayfasında reklam filmi yayınlandı.
 
 
KAZAN PROJESİ “MUTFAK ATÖLYESİ YEMEK KURSLARI” :
55 kursiyerin 3 ay boyunca katıldığı Yemek Kursları oldukça keyifli geçti.
Katılımcılar yeni teknikler hakkında bilgiler aldılar.
Köprübaşı Köyü köy konağının bir odasının muhtarlık tarafından restore edilerek mutfağa dönüştürülmesi ile birlikte Yemek Kurslarımız başladı. Tadilatın ardından mutfak malzemeleri yerleştirilmeye başlandı, kurs için her şey tasarlanarak plana uygun şekilde kurulumlar gerçekleştirildi. Usta Öğretici şef Selahattin Tuncel ve zaman zaman Düzce’den gelen şeflerimiz ile 3 aylık süreç boyunca kurslar her hafta sonu devam ederek tamamlandı. 55 kursiyerin katıldığı eğitimler 5 grup halinde yapıldı.
 
Aşçılarımız tarafından ilk hafta öncelikle kursiyerlere mutfak hakkında genel bilgiler verildi. Ardından bıçak kullanımı, malzeme seçimi, hijyen, saklama yöntemleri, pişirme teknikleri, ürün süsleme baharatlar gibi teknik konular anlatıldı. Mutfakta zamanı iyi değerlendirme, birlikte uyumlu çalışma şekilleri, sunum şekilleri de ilerleyen haftalarda işlendi.
 
Keyifli geçen atölye çalışmalarında şeflerimiz Türk Mutfağının sevilen tariflerini , kızartmaları, tava yemekleri , zeytinyağlıları ve tatlıları kursiyerlerimize yapımını uygulamalı olarak gösterdiler.
 
YÖRESEL LEZZETLER CANLANIYOR
Zaman zaman değerli büyüklerimiz, atölyemizde Çerkes Mutfağının unutulmaz lezzetlerini kursiyerlerimize anlatarak ve de yaptırarak yeniden kazanılmasına katkı sağladılar.
Taha Bakıcı’nın pastacılık kursu da oldukça ilgi görürken, yapım teknikleri hakkında katılımcılar çeşitli bilgiler aldılar.
 
KAZAN PROJESİ KEYİFLİ ATÖLYE ÇALIŞMALARI
Kazan Projesi kapsamında düzenlenen yemek kurslarına katılan kursiyerlerimiz, 3 boyunca birbirinden farklı bir çok lezzeti yapma fırsatı bulurken, bazı kursiyerlerimize yeni iş imkanları da buldu. Hülya Nart Düzce’de faaliyet gösteren bir önemli bir restaurant da mutfak bölümünde işe başlarken, Yemek Festivalinde yaptığı tatlı ile dereceye giren Yusuf Sağlam’ın şef aşçılarımızdan bir iş teklifi alması, Kazan Projesi ekibimizi oldukça mutlu etmiştir. Projenin bu tür katkılar
sağlaması özellikle son yıllarda personel sıkıntısı yaşayan restaurant sektörüne olumlu etkiler sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kursiyerlerimizden yarışmada dereceye girerek ödülünü kızı Menel Adnan’dan alan Abdülcelil Adnan’ın yarışmada beğenilen kurabiyelerine talep gelmesi bir başka sevindirici haber kaynağıydı. Köprübaşı Köyü’nde Coşkun Tokgöz ve eşi Emine Tokgöz ile anneleri Bilgin Tokgöz’ün dondurulmuş olarak sundukları Psi Halujlar proje etkinliklerinde ön plana çıkmış ve Bizim Haluj Evi ismi ile çalışmalarına devam etmektedir. Etkinlikler kapsamında sunulan köy ekmekleri, Çerkes ve Abhaz Peyniri, ev makarnası, reçeller, acıkalar, tarhanalara ilgi, oldukça fazla idi. Ayrıca Köprübaşı Köyü’nde uzun yıllardır devam eden doğal köy yumurtası ile inek ve manda sütüne talepler giderek artmaktadır.
Kazan Projesi keyifle devam ediyor….    
 
 
 
KÖPRÜBAŞI’NDA YEMEK FESTİVALİ COŞKUSU
3 dalda yapılan yemek yarışmalarında toplam 10 yarışmacı dereceye girerek, ödüllerini aldılar.
 
24 Nisan Pazar günü Düzce Köprübaşı Ömer Efendi Köyü'nde YEMEK FESTİVALİ gerçekleştirildi. Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği'nin düzenlediği organizasyon Adige Kültür Evinin bahçesinde yapıldı. Programın ilk bölümü Kazan Projesi Mutfak Atölyesinde başladı. Babaları ile birlikte katılan çocuklar şef Selahattin Tuncel ile birlikte kurabiye yaptılar ve ardından hediyelerini aldılar. Festival köy içerisinde başlayan Kortej Yürüyüşü ile başladı.
Daha önce proje kapsamında açılan Mutfak Atölyesi'nde, her pazar 55 kursiyer Düzce'den gelen şefler ile yemek kursu almaktalar. 
Güzel bir pazar günü Kazan Projesi'nde yer alan Yemek Festivalinde, gelen ziyaretçiler için keyifli bir program hazırlandı. İshak Akbay'ın değerli sunumları ile unutamayacakları bir gün yaşadılar
Değerli Şef Aşçıların yaptığı yetenek gösterilerini, gelen misafirler ilgiyle izlediler. 
Mızıka Dinletisi ile ziyaretçiler keyifli anlar yaşadılar.
Misafirler alana kurulan stantları ve yemek fotoğrafları sergisini gezerken çocuklar oyun parkında doyasıya eğlendiler. 
Programa, Düzce Profesyonel Aşçılar Derneği ve İstanbul'dan Euro-Toques Avrupa Aşçılar Birliği katılarak jüri üyesi oldular.
Hem Mutfak Atölyesinin kursiyerleri, hem diğer katılan yarışmacılar oldukça heyecanlı anlar yaşadılar. Jüri üyesi şef aşçılar, karar vermekte oldukça zorlandılar. 
3 dalda açılan Amatör Yemek Yarışmasında katılan yarışmacılar hazırladıkları sunumlar ile yarıştılar. Tabaklardaki sunumlar oldukça başarılı idi. 
Kategoriler ve Ödül Kazananlar: 
 
Yöresel Yemekler :
1. Hülya Çodur
2. Bahtiyar Düzen
3. Nezahat Akoğlu
 
Hamur İşleri :
1. Havva Şahin & Türkan Memiş
2. Abdülcelil Adnan
3. Feruzan Tuğ
 
Tatlılar :
1. Hülya Nart
2. Yusuf Sağlam
3. Feruzan Tuğ
 
Bu 3 kategoride ilk 3 giren 10 yarışmacı ödüllerini aldılar
Uçurtma şenliği ile devam eden program, akşam bölümünde Karagöz Hacivat gösterisi ile festival son buldu.
 
Festivalde köy halkının hazırlanan stantlardaki sunumları oldukça ilgi gördü. Evlerde hazırlanan doğal köy ürünleri ziyaretçiler tarafından beğenildi.
 
Kazan Projesi Yemek Festivalinin ardından stantlarımız Düzce de düzenlenen Düzce Ot Festivaline katıldılar. 3 gün süren etkinliklerde Köprübaşı Köyü Stantları birçok kişi tarafından ziyaret edildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
“YAŞAYAN YEMEKLERİMİZ VE BİZİM MUTFAĞIMIZ” ETKİNLİĞİ
 
Köprübaşı Köyü Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen Adige Kültür Evi’nde yapılan “YAŞAYAN YEMEKLERİMİZ VE BİZİM MUTFAĞIMIZ” etkinliği Mamursa yapımı ile başladı.
 
Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin AKKUŞ , Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Bölümünün değerli hocaları  Prof. Dr. Mira Khachemizova , Doç. Dr. Mira Unorokova , Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın ve değerli büyüğümüz Orhan Halman ile söyleşi ile açıldı program. Kültürün bir parçası olan Çerkes ve Abhaz Yemeklerinin geçmişten bugüne serüvenini bizlere aktarırlarken, dinleyicileri geçmişe götürüp o dönemin mutfağı hakkında çok değerli bilgiler aktardılar. Konuşmaların bitiminde Adige Kültür Evine armağan edilen hediyeler takdim edildi.
 
Dinleyiciler değerli yorumu ile Sn.Nurhan Fidan’dan Çerkesce Şarkılar dinlediler ve ardından Türkiye’de Abhazca ilk albüm yapan Açuyıpha Tülin Sarıbay Abhazca Şarkılarıyla programıma renk kattı. İhtiyar Delikanlılar ile gençlerin Mahalli Oyunları program sona erdi.
 
BASINDA KAZAN PROJESİ :
Kazan Projesi Mutfak Atölyemize TRT AVAZ Haber Ekibi ziyaret etti. Proje hakkında bilgiler verilirken, kursiyerlerle röportajlar yayınlandı.
Mutfak Atölyemizin bir başka konuğu Kanal A da yayınlanan Gafur Uzuner’in sunduğu “Gezelim Tozalım” programı oldu.
Düzce TV haberlerine konuk olan mutfağımız, programda ustalarımız ve kursiyerlerimiz ile röportaj yapıldı
Yemek Festivali, FOOD İN LİFE Gastronomi yayınlarının sosyal medya hesaplarında haber yapıldı. Ayrıca TAŞPAKON Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyon’un sayfasında yer aldı.
Projemiz bir yemek dergisine haber oldu. Arda Yayıncılığın hazırladığı Catering Guide Yemek Dergisi Kazan Projesinin içeriği hakkında bir yazı kaleme  aldı.
Yaşayan Yemeklerimiz Etkinliği Öncü TV haberlerinde yer aldı.
Kazan Projesi kapsamında kursiyerlerimizle katıldığımız Gaziantep Gezisi Düzce Postası’nda yer aldı.
 
KURSİYERLERİMİZ KATILIM BELGELERİNİ ALDILAR :
Kazan Projesi kapsamında düzenlenen Mutfak Atölyesi Yemek Kurslarına katılan kursiyerler 3 aylık programın ardından Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği’nin hazırladığı katılım belgelerini usta öğretici Selahattin Tuncel tarafından aldılar. Yemek Festivalinde dereceye giren yarışmacılara da aynı gün başarı belgeleri verildi.
 
 
İFTAR PROGRAMI OLDUKÇA KEYİFLİ GEÇTİ :
Yemek kursuna katılan kursiyerler kendi hazırladıkları yemekler ile Köprübaşı Köy Konağı’nın bahçesinde hep birlikte iftar yaptılar.
 
Bisiklet Severler Kazan Mutfak Atölyesini Ziyaret Ettiler :
17 Nisan 2016 Pazar günü , Kültür ve Turim İl Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen organizasyonda, Düzce Bisiklet Derneği, Bolu, Sakarya ve Karadeniz Ereğli Bisiklet Dernekleri, Gölyaka Kaymakamlığı, Gölyaka Belediye Başkanlığı, Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla yapılan bisiklet turunun Gölyaka'dan sonra, dönüş yolu durağı Düzce Köprübaşı Köyü'ndeki Mutfak Atölyemiz oldu.
 
ERASMUS+ gençlik değişimine başvuru gerçekleşti.
Köprübaşı Ömer Efendi Köyü gençlik gurubu olarak 26 Nisan 2016 tarihinde, AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansına “Kültürlerarası Kazan (Intercultural Boiler)” adında bir Erasmus + gençlik değişimi projesi başvurusu gerçekleştirildi. 
Proje faaliyetlerinin Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Projenin kabul olması durumunda İspanya, İtalya, Bulgaristan ve Litvanya’dan 7’şer genç ile ilimizden 7 gencin katılımıyla bir haftalık bir eğitim programı gerçekleştirilecek. Faaliyet programı çerçevesinde hem ülke yemeklerimiz yurt dışından gelen gençlere öğretilecek hem de farklı ülkelerin mutfakları hakkında edinilen bilgiler kazan mutfağının menüsüne yansıtılacak. 
Köprübaşı Ömer Efendi Köyü ve Kazan Projesinin Avrupa’da tanıtılmasına katkı sağlamış olunacak.
2017 yılında ERASMUS’ a yeniden başvuru gerçekleştirildi.
 
 
 
 
 
 
KAZAN PROJESİ GAZİANTEP GEZİSİ :
 
İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından hibe olarak desteklenen “Kazan Projesi”  kapsamında, Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği’nin düzenlediği yemek kurslarına katılan kursiyerler, yemek kültürünün önemli şehri Gaziantep’e yapılan geziye 45 kişi ile katıldı. Köprübaşı Köyü’ndeki Mutfak Atölyesinde, şefler tarafından verilen yoğun Yemek Kursları ve Yemek Festivalinin ardından kursiyerler, “Dünya Gastronomi Şehri” olan ve Türkiye’nin en zengin mutfağına sahip Gaziantep’de çeşitli mutfak etkinliklerine katılırken, şehrin tarihi ve kültürel yerlerini de görme şansı buldular. Kazan Projesi’ne başlarken üzerinde önemle vurgulanan “YEMEK; tüm kültürleri bir araya getiren önemli bir unsurdur” düşüncesi ile Düzce ve Gaziantep mutfakları buluştu.     
 
Kazan Projesi kursiyerlerinin ilk durağı, MUSEM Mehmet Reşit Göğüş Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan MUSEM, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Gaziantep Mutfağı eğitim veren ilk ve tek merkezdir. Burada hazırlanan mutfak da günübirlik atölyeler, organize gruplar için özel eğitimlerin yanı sıra dönemsel olarak ziyaret eden ünlü aşçılar, şefler ve gurmeler ile atölye çalışmaları ve söyleşiler yapılmakta.
MUSEM’in eğitmenleri , Düzce’den gelen kursiyerleri karşılayarak bir atölye etkinliği düzenlediler.
 
Gaziantep’in sevilen lezzetleri Pirpirim Piyazı, Maltıhalı Köfte, Ale Nazik, Dolangel tatlısını Kazan Projesi kursiyerleri eğitmenler ile  birlikte yaptılar ve ardından hazırladıkları bu özel yemekleri tatma şansı buldular. Ardından, Gaziantep ve MUSEM’i tanıtan videoyu hep birlikte izledikten sonra, çekimleri Düzce Köprübaşı Köyü’nde usta öğretici Selahattin Tuncel ile yapılan Kazan Projesi’nin reklam filmini izlediler. Köprübaşı Köyü Kalkındırma Derneği olarak MUSEM’in değerli kadrosuna teşekkür edilerek, Düzce’nin simgeleri olan hediyeler takdim edildi.
Mutfak Sanatları Eğitim Merkezinde görev yapan eğitmen ve yetkililer ile görüşen, Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği Başkanı Mesut ÖNDER ve Kazan Projenin danışmanlığını yürütmekte olan Engin ÇAVUŞ , proje kapsamında her iki şehrin yemek üzerine ortaklaşa çalışmalarda bulunabileceklerini ve kültür alışverişinin devam etmesi dileklerini ilettiler. MUSEM Eğitmenleri, bundan memnuniyet duyacaklarını, yapılacak bir çalışma ile Düzce Köprübaşı Köyü’ndeki Mutfak Atölyesine gelerek kursiyerlere Gaziantep Yemeklerinin yapılacağı bir etkinlik yapabileceklerini, burada ki kursiyerlerden de Düzce Mutfağı hakkında bilgi alabileceklerini ilettiler. Köprübaşı Köyü Kalkındırma Derneği olarak, bu konuda önümüzdeki haftalar içinde görüşmeler yaparak, her iki şehrin yemek kültürlerinin buluşması için bir dizi program araştırması yapacağımızı belirttik. Kazan Projesi’nin en önemli hedeflerinden biri olan “Köylerin Yeniden Canlanması” çalışmasına, bu karşılıklı ziyaretler ciddi bir katkıda bulunacaktır.     
 
Atölye çalışmalarının ardından kursiyerler, aynı bahçede yer alan Türkiye’nin ilk ve tek mutfak müzesi olan, Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni gezerek, geçmişten bugüne Gaziantep mutfak kültürünün izlerini yakından inceleme şansı buldular. Müzede, mutfaklarda kullanılan malzemelerin ürünlerin saklanması, depolanması için kullanılan araçlar ile misafir ağırlama gibi konular işlenmekte. Göğüş Konağı, tarihi doku içerisinde 1904 yılında yapılmış olup aynı zamanda Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanlarından olan Ali İhsan Göğüş Bey’in doğduğu evdir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan konak, 2008 yılında hizmete açılmıştır.
 
KAZAN PROJESİ DERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ :
20 sayfalık Kazan Projesi Dergisi birçok yerde ilgi ile karşılandı ve beğeni aldı. Proje kapsamında yapılan tüm faaliyetler ve resimlerin yanı sıra kurslarda yapılan yemek tarifleri de yer aldı.
 
 
 
 
 
RÖPORTAJLAR ………
 
EDA HEMİŞ
Yemek Kursları Sizin İçin Faydalı Oldu mu?
Tabii ki çok faydası oldu, grup halinde hem çok güzel vakit geçirdik, hem de yeni yeni tarifler öğrendik, katıldığım için çok mutluyum.
Kursta Öğrendiklerinizi Evde Uygulayabiliyor musunuz?
O kadar güzel şeyler öğrenip evde uygulamamak olmazdı :)
Son Yıllarda Gençlerin Aşçılık Mesleğine Yönelmesindeki Artışı Nasıl Değerlendiriyorsunuz ?
Aşçılık çok güzel bir meslek, ayrıca önü açık ve bir sürü farklı yemek kültürü var. Merak uyandıran sırf o kültürleri öğrenmek için bile aşçılık harika bir hedef haline geliyor.
 
ELİF ÖZGÜNER
Kazan Projesi Mutfak Atölyesi Kurslarını genel olarak değerlendirebilir misiniz?
Proje kapsamında benim de katıldığım mutfak atölyesi kursları genel anlamda oldukça verimliydi diyebilirim. Şefimiz Selahattin Usta’nın bilgisi, donanımı ve biz kursiyerlere yaklaşımı da bize hem öğrenme hem de hoş vakit geçirme imkanı sağladı. Farklı yaş ve meslek gruplarından kursiyerlerle bir araya geldik. Hem kendi kültürümüzün hem de farklı kültürlerin yemeklerini, zaman zaman yaşam şekillerini de öğrenerek kendimizi geliştirme imkanı bulduk diyebilirim.
Bu tür projelerin köylere katkısı sizce nelerdir? 
Hangi alanda olursa olsun, proje üretmenin, insanları farklı alanlarda bir araya getirerek ürün almanın çok önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu nokta da köylerde de bu tür çalışmaların olması çok güzel. Bir eğitimci olarak
değerlendirdiğimde de,  insanları ( yaşı ya da mesleği ne olursa olsun ) aynı amaç için bir araya getirmek, bir şeyler üretmesini sağlamak çok önemli.  Bu tür çalışmaların köylerde olması özellikle çok önemli.  Üretimin asıl kaynağı olan köylerimizin yeniden canlanması, doğal yaşamın öneminin arttığı şu günlerde hem bizlere hem de köy sakinlerine fayda sağlayacaktır. Köyde üretimin çoğalmasına ve üretilen ürünlerden gelir elde edilecek pazarların oluşturulmasına yönelik projeler ekonomik anlamda ailelere gelir sağlayacaktır. Ayrıca kadınlarımızın ekonomik güce kavuşmasını sağlayan, aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlayan projeler de mutlaka geliştirilmeli diye düşünüyorum. Dahil olduğum KAZAN projesinin de bu yönde köy sakinlerine olumlu katkıda bulunduğunu gözlemledim.  Dilerim bu proje herkese örnek olur.
Yemek Kurslarını tavsiye eder misiniz ?
Kesinlikle tavsiye ederim. Katıldığım kurslarda hem çok eğlendim hem de öğrendim. Özellikle benim gibi mutfak ile hiç bağı olmayan birine yemek yapmayı sevdiren bir kurs olduğunu belirtmeliyim. Bundan sonraki mutfak atölyelerinde de mutlaka yer almayı istiyorum.
İlk kez yapılan Yemek Festivalini nasıl buldunuz ?
Yemek Festivalinin geleneksel hale gelmesini çok arzuluyorum. İlk kez bu yıl proje kapsamında yapıldı ama her yıl devamı gelmeli bence. Tamamen doğal ürünlerden oluşan stantlar hem kültürlerin tanıtımı için hem de bahsettiğim gibi üretimi artırıp ekonomik hayatı güçlendirmek için çok güzel bir fırsattı. Ama beni yine en mutlu eden stantlarda çoğunluğu bayanların oluşturuyor olmasıydı. Kazan projesi hem bizleri bir araya getirdi hem de herkese bir şeyler kazandırdı.
 
 
FATMA AŞIK
Köprübaşı Köyü’nde yapılan Yemek Festivaline ve Düzce’de yapılan Ot Festivaline stantlarınız ile katıldınız. Nasıl geçti etkinlikler sizin açınızdan ?
Festivallerde doğal ürünler standına yoğun ilgi gösterildi. Köy yumurtası ve ev yapımı Acıka Abaza Tuzu en çok satılan ürünler arasındaydı. İnsanlar katkılı ürünlere karşı bilinçlenmiş durumda. Bu yüzden organik ürünler daha fazla ön planda idi.
Kazan Projesinin devamında neler bekliyorsunuz ?
Kazan projesi ile köyümüz ve bizler biraz daha aktif ve bir nebze daha ön plana çıkmış olduk. Öyle ki bu proje kapsamında işe giren kursiyer arkadaşlarımız oldu. Kazan projesi devamında Eko Pazar kurulmasının aktif hale gelmesi, teşvik ve destek ile biz gençlerin ilgisini yetenekleri doğrultusunda hareket edilerek uygun alanlara yönlendirilmesi beklentilerimiz arasında.
Yemek Kurslarını Nasıl Buldunuz, Köye Katkıları Nelerdir ?
Yemek Kurslarında çok keyifli bir o kadar da öğretici anlar geçirdik. Kültürümüze ait unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi öğrendik. Ve festival içerisindeki yemek yarışmasında öğrendiklerimizi göstermiş olduk. Kursumuza civar köylerden katılan kursiyerler mevcut. Bu katılımlar sayesinde yeni arkadaşlıklar kuruldu. Kısacası kurs ve proje sayesinde hem köyümüze hareket katıldı, hem de köyümüz bu proje ile adını bir kez daha duyurdu. Öncelikle Mesut Bey’e ve emeği geçen şeflerimize, katkıda bulunan firmalara ve değerli büyüklerimize teşekkür ederiz.